Aktualności

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022

Rozpoczęły się prace nad standardami terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego. Do panelu wprowadziły dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu NPOZP i Małgorzata Łyciuk-Bzdyra, kierownik projektu horyzontalnego POWR UKSW. Pierwszy wykład ”Standaryzacja usług medycznych a ścieżka pacjenta” przygotowany wraz z Mariuszem Pankiem prowadzącym CZP Leonardo da Vinci w Wieliczce przedstawił Dariusz Baran przedstawiciel projektu horyzontalnego POWR UKSW. Przed przystąpieniem do pilotażu prowadzone przez Mariusza Panka wielickie centrum działało w ramach POWER-a. Wykład „Warunki skuteczności publicznej pomocy w kryzysach zdrowia psychicznego – w trudnych i mniej trudnych czasach” – wygłosił prof. Jacek Wciórka, jeden z inicjatorów NPOZP i ekspert wspierający projekt horyzontalny POWR na UKSW. Po części wykładowej odbyły się 4 sesje warsztatowo-dyskusyjne: „Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny/ zespół pierwszego kontaktu – Wyzwania jakości pracy”, „Konceptualizacja przypadku i włączenie sieci oparcia”, „Plan Terapii i Zdrowienia/ Indywidualny Plan Zdrowienia – Operacjonalizacja i standaryzacja dokumentacji”, „Ocena skuteczności procesów zdrowienia”.

W pracy nad standardami terapeutycznymi chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie ścieżki pacjenta, w pracach nad nimi ważne jest branie pod uwagę jego potrzeb i jego perspektywy. Prace nad standardami toczą się też w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w kontakcie z Biurem do spraw pilotażu NPOZP. Biuro prosiło o uwagi w sprawie standardów terapeutycznych osoby związane z już działającymi centrami zdrowia psychicznego.

Wszystkie uwagi, pomysły i inne elementy standardów funkcjonujących w Państwa centrum zdrowia psychicznego prosimy o przesyłanie do biura pod adresem: npozp@ipin.edu.pl, do końca sierpnia tj. 31 sierpnia 2022 r.

We wrześniu przewidywane jest kolejne spotkanie eksperckie w celu omówienia wszystkich nadesłanych przez Państwa dokumentów i wypracowanych standardów w centrum zdrowia psychicznego. O terminie panelu eksperckiego będziemy informować.

Prosimy o kierowanie wszelkich pomysłów i uwag na temat standardów terapeutycznych w centrach zdrowia psychicznego pod adresem działającego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

Program Pilotażu CZP we współpracy z PFRON począwszy od września 2022 roku uruchamia pilotaż wariantu modelu kompleksowej rehabilitacji dla osób z zaburzeniami psychicznymi

19.09.2022
Model rehabilitacji kompleksowej – to nowe rozwiązanie w polskim systemie zabezpieczenia społecznego, mające na celu ułatwienie podjęcia lub powrotu do aktywności społecznej i zawodowej osób, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia straciły zdolność do pracy.

Konferencja Centra Zdrowia Psychicznego – rewolucja czy ewolucja w systemie?

14.09.2022
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji Centra Zdrowia Psychicznego - rewolucja czy ewolucja w systemie?, która odbędzie się we Wrocławiu w dniu 30 września 2022.
Organizatorami konferencji są: Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego (DCZP) i Dolnośląska Szkoła Wyższa (DSW). Pertnerem jest Polski Instytut Otwartego Dialogu. Prelegentami będą eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia, Polski, Włoch i Czech. Strona konferencji https://konferencjadczp.pl

Dr Anna Depukat wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające przy Instytut Psychiatrii i Neurologii.

8.09.2022
Dr Anna Depukat, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wzięła dziś udział w konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające przy Instytut Psychiatrii i Neurologii. Konferencja odbyła się pod hasłem Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Razem budzimy nadzieję.

Kwerenda programów specjalistycznych

23.08.2022
Biuro ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do 30 września 2022 roku tworzy kwerendę programów specjalistycznych.

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.