Aktualności

Prezydent powołał Radę do spraw Ochrony Zdrowia. Znalazł się w niej dr Marek Balicki.

15.02.2021

Prezydent powołał Radę do spraw Ochrony Zdrowia. Znalazł się w niej dr Marek Balicki, lekarz psychiatra, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii.
– Wielkim wyzwaniem jest pokonanie pandemii COVID-19, co możliwe będzie przede wszystkim poprzez realizację Narodowego Programu Szczepień. Na pewno to będzie istotny punkt prac rady przez najbliższy czas. Ale liczę na to, że wkrótce pokonamy pandemię i będziemy mogli się zająć analizowaniem i naprawianiem innych obszarów ochrony zdrowia w Polsce – mówił dziś Prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powołał Radę do spraw Ochrony Zdrowia w ramach Narodowej Rady Rozwoju. – Ważne, byśmy dyskutowali w Pałacu Prezydenckim, mając bardzo często różne poglądy. Po to właśnie jest rada, by m.in. ścierać poglądy i przedstawiać różne koncepcje – dodał Andrzej Duda, podkreślając, że w skład rady powołani zostali eksperci różnych dziedzin medycyny oraz przedstawiciele pacjentów.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.

Główne zadania rady to:
analiza aktualnej sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia,
tworzenie forum debaty,
przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
opracowywanie założeń i projektów inicjatyw legislacyjnych oraz wspieraniem działań Prezydenta RP związanych z realizacją inicjatywy legislacyjnej,
promowanie postaw prozdrowotnych.
W skład rady powołani zostali:
– prof. Piotr Czauderna – Przewodniczący Rady
Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

– Grażyna Ignaczak-Bandych
Szef Kancelarii Prezydenta RP

– Marek Balicki
Były Minister Zdrowia

– prof. dr hab. Maciej Banach
Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

– Sabina Bigos-Jaworowska
Wiceprezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski, Członek Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Przedstawiciel Pracodawców Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu

– dr Maciej Dercz
Dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie
Radca prawny „Maximus”, Kancelaria Radcy Prawnego

– gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

– prof. dr hab. Ewa Marcinowska-Suchowierska
Geriatra, pracuje w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

– Maria Ochman
Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”

– dr Aurelia Ostrowska
Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON

– dr hab. Jarosław Pinkas
Były sekretarz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny

– prof. dr hab. Piotr Przybyłowski
Dyrektor ds. Medycznych Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

– prof. dr hab. Piotr Radziszewski
Ekspert z zakresu uroonkologii, neurourologii i zdrowego starzenia się mężczyzn. Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

– dr Marek Styczkiewicz
Konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii

– Michał Sutkowski
Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

– dr hab. Jan Szczegielniak
Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii
SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSW w Głuchołazach

– prof. dr hab. Jerzy Walecki
Kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA

– Krystyna Wechmann
Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki

W innym terminie akty powołania otrzymają:
– dr Konrad Dziobek
Doradca Prezydenta RP, lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, Dyrektor Generalny firmy Hipokrates

– prof. dr Waldemar Priebe
Pracuje w MD Anderson Cancer Center, Houston, USA

– prof. dr hab. Krzysztof Pyrć
Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów

Źródło: https://www.prezydent.pl/ – oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.