Aktualności

Prof. Heitzman: System zawiódł, mój dziewiętnastoletni pacjent popełnił samobójstwo

27.04.2019

– 30 proc. młodych ludzi w Polsce wymaga opieki psychiatrycznej lub psychologicznej. Co możemy im zaproponować? 350 psychiatrów, kilkadziesiąt niedoinwestowanych oddziałów psychiatrycznych, które są obłożone w 150 proc., brak skoordynowanej pomocy rodziny i szkoły – powiedział prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”. Efekt? – Mój dziewiętnastoletni pacjent popełnił samobójstwo – przyznał. Dlaczego?

– Na skutek hejtu. Policja zatrzymała go z gramem marihuany. Został zmuszony do wydania kolegów, z którymi palił. Ci dowiedzieli się o tym, środowisko go wykluczyło, wyzywali go. Chłopak wpadł w depresję i nie widział dla siebie przyszłości – przyznał prof. Janusz Heitzman. Nie pomogli nauczyciele, rodzice i znajomi, a na pomoc lekarską było za późno.

Dzieci na podłodze i dziesięć razy większa wypłata dla innych
Prof. Heitzman ocenił, że sytuacja w zakresie opieki psychiatrycznej jest fatalna. Przykład? – W województwie mazowieckim potrzeby są tak ogromne, że nie jesteśmy zapewnić hospitalizacji dla dzieci i młodzieży, którzy wymagają jej ze względu na zagrożenie życia – powiedział prof. Heitzman. Przyznał też, że w jego instytucie dzieci leżą na podłodze.

Prof. Heitzman w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” stwierdził również, że psychiatrów dzieci i młodzieży jest za mało.

Przejdź do artykułu: https://www.termedia.pl/mz/Prof-Heitzman-System-zawiodl-moj-dziewietnastoletni-pacjent-popelnil-samobojstwo,33653.html#disqus_thread

 

Źródło: www.termedia.pl, 3 kwietnia 2019

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.