Aktualności

Prof. Jerzy Bralczyk: Używanie słów „czubek” i „świr” świadczy o nędznym poczuciu humoru

07.06.2021

Paulina Nodzyńska, zdjęcia i montaż Dominik Łowicki

– Nazywamy „schizofrenikami” czy „wariatami” osoby, które są zdrowe, bo ich zachowanie nam z jakiegoś powodu nie odpowiada. To złe, stygmatyzujące – mówił prof. Jerzy Bralczyk na III Kongresie Zdrowia Psychicznego.

Jak poprzez naszą świadomość językową, mówiąc – myślimy o osobach w kryzysie psychicznym? Jak odpowiednio dobierać słowa? Jakich się wystrzegać? Jak znów mówić tak, by nie wpaść w pułapkę sztywnych ram „poprawności politycznej”?

Podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego prof. Andrzej Cechnicki, psychiatra, opowiadał o tym, jak od lat próbuje wypracować ze swoimi pacjentami odpowiedni język. Ten proces cały czas trwa.  – Bo język może ranić, ale może również leczyć – stwierdził.

Gościem Kongresu był językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, który szerzej przyglądał się temu zagadnieniu.

Prof. Bralczyk: Mam dosyć „seniora”. Jestem po prostu stary

– „Poprawność polityczna” ma w sobie coś z instytucjonalizacji, a więc wprowadzenia czegoś sztucznego, nienaturalnego. I dlatego nie zawsze zabiegi zmierzające do poprawności politycznej są łatwo przez język przyjmowane. To bywa ironizowane, tak jak było z „trzecim wiekiem” czy „sprawnością inaczej”. Sam mam dosyć mówienia o mnie „senior”. Jestem po prostu stary. Ale nie, bo trzeba sięgać po słowa, które niby „klepią po ramieniu” – mówił profesor.

Jednocześnie zaznaczył – wszystko zależy od kontekstu, sytuacji. – Czasami używanie żartobliwych określeń świadczy o naszej bliskiej relacji z osobą, o której mówimy. Z drugiej strony, mówiąc o naszych dolegliwościach czy wadach, jesteśmy skłonni przesadzać w autoironii. Mówimy o sobie „gruby, niski, stary”, bo sami mamy do tego prawo, ale nie chcemy już, żeby ktoś o nas tak mówił – wyjaśnia prof. Bralczyk.

Co ze zdrowiem psychicznym? Kiedy o nim mówimy, uogólniamy.

Mówiąc o osobach w kryzysie, wyznaczamy granice, dzielimy na społeczności i grupy. A przecież zdrowie psychiczne dotyczy nas wszystkich.

Cały tekst: https://wyborcza.pl/7,82983,27172652,prof-bralczyk-uzywanie-slow-czubek-i-swir-swiadczy-o-nedznym.html?fbclid=IwAR0BC0abLgINmxd7YNYsE4i7O4G3joFs13vzFCbRWgZ35HOU-Zr4KRyUoVY

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.