Aktualności

Prof. Jerzy Bralczyk: Używanie słów „czubek” i „świr” świadczy o nędznym poczuciu humoru

07.06.2021

Paulina Nodzyńska, zdjęcia i montaż Dominik Łowicki

– Nazywamy „schizofrenikami” czy „wariatami” osoby, które są zdrowe, bo ich zachowanie nam z jakiegoś powodu nie odpowiada. To złe, stygmatyzujące – mówił prof. Jerzy Bralczyk na III Kongresie Zdrowia Psychicznego.

Jak poprzez naszą świadomość językową, mówiąc – myślimy o osobach w kryzysie psychicznym? Jak odpowiednio dobierać słowa? Jakich się wystrzegać? Jak znów mówić tak, by nie wpaść w pułapkę sztywnych ram „poprawności politycznej”?

Podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego prof. Andrzej Cechnicki, psychiatra, opowiadał o tym, jak od lat próbuje wypracować ze swoimi pacjentami odpowiedni język. Ten proces cały czas trwa.  – Bo język może ranić, ale może również leczyć – stwierdził.

Gościem Kongresu był językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, który szerzej przyglądał się temu zagadnieniu.

Prof. Bralczyk: Mam dosyć „seniora”. Jestem po prostu stary

– „Poprawność polityczna” ma w sobie coś z instytucjonalizacji, a więc wprowadzenia czegoś sztucznego, nienaturalnego. I dlatego nie zawsze zabiegi zmierzające do poprawności politycznej są łatwo przez język przyjmowane. To bywa ironizowane, tak jak było z „trzecim wiekiem” czy „sprawnością inaczej”. Sam mam dosyć mówienia o mnie „senior”. Jestem po prostu stary. Ale nie, bo trzeba sięgać po słowa, które niby „klepią po ramieniu” – mówił profesor.

Jednocześnie zaznaczył – wszystko zależy od kontekstu, sytuacji. – Czasami używanie żartobliwych określeń świadczy o naszej bliskiej relacji z osobą, o której mówimy. Z drugiej strony, mówiąc o naszych dolegliwościach czy wadach, jesteśmy skłonni przesadzać w autoironii. Mówimy o sobie „gruby, niski, stary”, bo sami mamy do tego prawo, ale nie chcemy już, żeby ktoś o nas tak mówił – wyjaśnia prof. Bralczyk.

Co ze zdrowiem psychicznym? Kiedy o nim mówimy, uogólniamy.

Mówiąc o osobach w kryzysie, wyznaczamy granice, dzielimy na społeczności i grupy. A przecież zdrowie psychiczne dotyczy nas wszystkich.

Cały tekst: https://wyborcza.pl/7,82983,27172652,prof-bralczyk-uzywanie-slow-czubek-i-swir-swiadczy-o-nedznym.html?fbclid=IwAR0BC0abLgINmxd7YNYsE4i7O4G3joFs13vzFCbRWgZ35HOU-Zr4KRyUoVY

Źródło: Gazeta Wyborcza

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.