Aktualności

Prof. Jerzy Samochowiec: Wzrosło zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną

09.01.2021

Trudno podsumować najważniejsze wydarzenia mijającego roku w obszarze psychiatrii bez omówienia wpływu, jaki ma pandemia COVID-19 na realizację świadczeń. Niezwykle znaczącą zmianą była konieczność szerokiego wykorzystania narzędzi teleinformatycznych oraz uzyskanie finansowania dla teleporad – mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Kolejnym ważnym dla środowiska wydarzeniem jest trwający od lipca 2018 r. pilotaż programu psychiatrii środowiskowej, którego zasadniczym celem jest zmniejszenie liczby hospitalizacji oraz położenie nacisku na opiekę nad pacjentem w jego miejscu zamieszkania i profilaktykę. Jego główne elementy to podstawowa opieka psychiatryczna w ramach centrów zdrowia psychicznego, wyspecjalizowana opieka II poziomu oraz sieć ośrodków najwyższego, III poziomu referencyjnego. Filarem koncepcji jest utworzenie centrów zdrowia psychicznego.
Idea pilotażu to zasadnicza zmiana systemu z reaktywnego (w którym czekamy aż rozwiną się ostre objawy choroby, aby zareagować poprzez umieszczenie osoby, najczęściej przymusowo, w szpitalu psychiatrycznym) na system proaktywny. W jego ramach podstawowym działaniem jest budowanie poprzez profilaktykę i prewencję świadomości społecznej, aby przy pierwszych objawach zaburzeń psychicznych, osoba samodzielnie zgłosiła się po profesjonalną pomoc. Pomoc ta powinna być zindywidualizowana i dostępna w społeczności lokalnej (poprzez centra), co daje możliwość szybkiej reakcji, włączenia rodziny i bliskiego otoczenia w proces zdrowienia.

Notowała Emilia Grzela

Cały artykuł jest dostępny pod linkiem: https://pulsmedycyny.pl/prof-jerzy-samochowiec-wzroslo-zapotrzebowanie-na-opieke-psychiatryczna-1104347?fbclid=IwAR2PaxZ82H8_NhPEMr93LYXoAPBsf56RECVBgYwEbTOEEIN96gKXAiO0DEA

Źródło: Puls Medycyny

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.