Aktualności

„Przeciw pogardzie i niezrozumieniu – o dobre słowa i dobre działania wobec osób doświadczonych kryzysem psychicznym” – konferencja prasowa

19.09.2019

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową „Przeciw pogardzie i niezrozumieniu – o dobre słowa i dobre działania wobec osób doświadczonych kryzysem psychicznym” , która odbędzie się w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego na ul. Grottgera 25a w Warszawie, 20 września o godz. 12.

Spotkanie będzie poświęcone potrzebie zwracania uwagi na język, jakim oceniamy osoby o odmiennych poglądach, tak, by nie krzywdzić ludzi doświadczających kryzysu psychicznego.    

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się filmy, wypowiedzi i rysunki, w których używa się terminologii psychiatrycznej, by w negatywnym kontekście pokazać osoby o odmiennych poglądach. W tym samym celu używa się też potocznych, krzywdzących słów określających ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Utrwalają one stereotypowe i krzywdzące postrzeganie osób doświadczających kryzysu psychicznego.

W liście do parlamentarzystów, podpisanym przez osoby z doświadczeniem kryzysu i wręczonym politykom po Marszu o godność zamykającym Kongres Zdrowia Psychicznego, czytamy: – „apelujemy o uważność w Waszych wypowiedziach i o zaprzestanie stosowania terminów psychiatrycznych przy ocenie Waszych politycznych oponentów. Dzięki  temu zapobiegniecie cierpieniu wielu ludzi i  zaczniecie tworzyć lepszy Świat”.

Na konferencji wystąpią:

Prof. Jacek Wciórka, przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia

Dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii

Dagmara Dulęba-Poluszyńska, asystentka zdrowienia, edukatorka Fundacji eFkropka, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego

Organizatorem konferencji jest Kongres Zdrowia Psychicznego

Data i godzina rozpoczęcia: 20 września, godz. 12

Miejsce: Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego, ul. Grottgera 25a, Warszawa

Dane do kontaktu: Katarzyna Kisielińska, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego, tel. 506 246 005, e-mail:kkisielinska@ipin.edu.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.