Aktualności

„Przeciw pogardzie i niezrozumieniu – o dobre słowa i dobre działania wobec osób doświadczonych kryzysem psychicznym” – konferencja prasowa

19.09.2019

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową „Przeciw pogardzie i niezrozumieniu – o dobre słowa i dobre działania wobec osób doświadczonych kryzysem psychicznym” , która odbędzie się w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego na ul. Grottgera 25a w Warszawie, 20 września o godz. 12.

Spotkanie będzie poświęcone potrzebie zwracania uwagi na język, jakim oceniamy osoby o odmiennych poglądach, tak, by nie krzywdzić ludzi doświadczających kryzysu psychicznego.    

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się filmy, wypowiedzi i rysunki, w których używa się terminologii psychiatrycznej, by w negatywnym kontekście pokazać osoby o odmiennych poglądach. W tym samym celu używa się też potocznych, krzywdzących słów określających ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Utrwalają one stereotypowe i krzywdzące postrzeganie osób doświadczających kryzysu psychicznego.

W liście do parlamentarzystów, podpisanym przez osoby z doświadczeniem kryzysu i wręczonym politykom po Marszu o godność zamykającym Kongres Zdrowia Psychicznego, czytamy: – „apelujemy o uważność w Waszych wypowiedziach i o zaprzestanie stosowania terminów psychiatrycznych przy ocenie Waszych politycznych oponentów. Dzięki  temu zapobiegniecie cierpieniu wielu ludzi i  zaczniecie tworzyć lepszy Świat”.

Na konferencji wystąpią:

Prof. Jacek Wciórka, przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia

Dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii

Dagmara Dulęba-Poluszyńska, asystentka zdrowienia, edukatorka Fundacji eFkropka, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego

Organizatorem konferencji jest Kongres Zdrowia Psychicznego

Data i godzina rozpoczęcia: 20 września, godz. 12

Miejsce: Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego, ul. Grottgera 25a, Warszawa

Dane do kontaktu: Katarzyna Kisielińska, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego, tel. 506 246 005, e-mail:kkisielinska@ipin.edu.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.