Aktualności

Przeciwdziałające samobójstwom tabliczki z numerami telefonów zaufania

14.09.2020

Jeszcze do jutra, 15 września, można głosować na przeciwdziałające samobójstwom tabliczki z numerami telefonów zaufania. Głos mogą oddać mieszkańcy Warszawy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tabliczki należą do projektów ogólnomiejskich: projekt nr 93: „Przeciwdziałające samobójstwom tabliczki z numerami telefonów zaufania”.

Na fotografii tabliczka przy jednym z mostów w USA

Projekt zakłada umieszczenie tabliczek informacyjnych na mostach oraz peronach metra. Na tablicach zamieszczone byłyby numery telefonów, pod którymi osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym mogłyby uzyskać pomoc. Wielu ludziom można pomóc w ten sposób, dając możliwość zatrzymania się przed popełnieniem ostatecznego, nieodwracalnego, tragicznego kroku. Byłaby to jedna z form przedstawienia informacji o dostępnej pomocy.
Inicjatorem i zgłaszającym projekt jest wieloletni Edukator i Wolontariusz Fundacji eFkropka Maciej Matraszek. Fundacja eFkropka zajmuje się działaniem na rzecz osób doświadczających kryzysu, więcej przeczytać o niej można na stronie ef.org.pl
Przypominamy, że w ramach projektów ogólnomiejskich można zagłosować, aż na 10 z dowolnie wybranych.

link do projektu: www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/20130?user=
gdzie zagłosować? :
www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome

„(…) Głosowanie nie wymaga meldunku w Warszawie: „W budżecie obywatelskim może uczestniczyć każdy mieszkaniec m.st. Warszawy. Nie jest wymagane zameldowanie. Jeśli więc np. studiujesz w Warszawie i mieszkasz w akademiku, ale jesteś zameldowany w innej miejscowości, możesz zgłosić projekt, a później głosować w budżecie obywatelskim.(…)”

Źródło Fundacja eFkropka

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.