Aktualności

Rola społeczności w zdrowieniu osób po kryzysie psychicznym

09.09.2019

To temat spotkania 12 września na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Wydziale Zamiejscowym w Katowicach na ul. Techników 9. W ramach corocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego organizatorzy starają się przypomnieć lokalnej społeczności, politykom, środowisku medycznemu, psychologom, pedagogom, naukowcom i studentom o istotności problematyki związanej ze zdrowiem psychicznym. Przyświeca im idea dbałości o zapewnienie dobrostanu nas wszystkich.

Są wśród nich osoby po kryzysach psychicznych, włączając w to ludzi ze zdiagnozowaną schizofrenią lub chorobą afektywną. Są także osoby, które doświadczają kryzysu w tym momencie, i takie, którym kryzys zagraża. Czy mogą ratować się sami? W jaki sposób mają przełamywać bariery? Gdzie szukać pomocy?

Podczas spotkania tematem rozmów będzie to, jaką postawę przyjmować w stosunku do ludzi wracających do społeczności po kryzysie psychicznym? Szczególną uwagę chcemy poświęcić „etykietowaniu” i „reanimacji emocjonalnej” takich osób.

Planowane jest zaprezentowanie najnowszych prac naukowych na temat skutków stygmatyzacji i sposobów przeciwdziałania temu zjawisku. Spotkanie uświetni wystąpienie gościa obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego na Śląsku dr. Daniel B Fisher – znanego amerykańskiego psychiatry i neurofizjologa, zajmującego się leczeniem schizofrenii. Dr Daniel Fisher poprowadzi dwudniowe warsztaty poświęcone własnej autorskiej metodzie „Reanimacja emocjonalna”.

Organizatorzy spotkania chcą pokazać, jak wieloaspektowym zjawiskiem jest udzielanie wsparcia osobom po kryzysie psychicznym. Poruszane na spotkaniu tematy stale ewoluują wraz ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie i kulturze. „Jesteśmy otwarci na dyskusję, dlatego zapraszamy uczestników seminarium do udziału w panelu podsumowującym zaprezentowaną problematykę” – piszą organizatorzy.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Wielogłosu

Harmonogram spotkania dostępny na: https://www.facebook.com/events/678127892691976/

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.