Aktualności

Rozmowa z Markiem Kamińskim, ambasadorem Kongresu Zdrowia Psychicznego

22.05.2021

W poniedziałek 24 maja o godz. 17 będzie można posłuchać rozmowy z Markiem Kamińskim na profilach na Facebooku Kongres Zdrowia Psychicznego i Fundacja eFkropka. Rozmowę poprowadzi Kamila Łabędzka-Słowik z krakowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/462753681679367/?ref=newsfeed

Fragment książki Marka Kamińskiego ” Power 4 Change”, która będzie jednym z tematów webinaru
” ELEMENTY – Od dziecka za sprawą przypadków i porażek, które mnie spotkały, ale również dlatego, że wciąż znajdowałem się w nowym otoczeniu i nowej rzeczywistości, stałem się uważnym obserwatorem zewnętrznego świata i samego siebie, a zatem swojego wnętrza.
Miałem za mało wiedzy i danych, aby się nimi kierować. Dzięki książkom i własnym doświadczeniom domyślałem się, że dorośli oraz rówieśnicy, którzy mnie otaczają, nie zawsze mówią prawdę. A mimo to zawsze miałem zaufanie do ludzi, świata i siebie. Nie ma sprzeczności w tym, że można mieć zaufanie i wiedzieć, iż ludzie czasem kłamią.
Szukając elementów, które są dla mnie ważne, niezmienne i mogą przeprowadzić mnie przez nieznany, zmieniający się, wciąż nowy i często obcy świat, odkryłem prawdę, intuicję i Boga.
Jak daleko sięgam pamięcią, starałem się nie tylko myśleć, ale i wiedzieć, co myślę. Te trzy wspomniane chwilę wcześniej elementy, których nie potrafiłem nawet nazwać, były we mnie zawsze obecne jak trzy gwiazdy, które niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znalazłem, wskazywały kierunek i do których mogłem się zwrócić o pomoc.
Prawda, intuicja i Bóg to moje fundamenty, trzy kamienie węgielne, które zostały we mnie postawione i które poznałem, zanim jeszcze zacząłem poznawać siebie.
Od nich wszystko się zaczęło”….
Zadanie od Marka Kamińskiego
Przez sześć dni myśl przez dłuższą chwilę o trzech
najważniejszych rzeczach, za jakie jesteś
wdzięczny w kontekście całego Twojego życia.
Poczuj za nie wdzięczność i zostań z nimi.
Siódmego dnia bądź tylko z wdzięcznością.
Nie myśl o rzeczach.

Marek Kamiński, polarnik, podróżnik, filozof.
Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, między innymi na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą.
Ma w swoim dorobku dziesięć książek.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina „Za Sławienie Polski i Polskości”, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę.
Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale
„Ludzkie Możliwości”.
Twórca metody Biegun – autorskie rozwiązanie podróżnika, oparte o przemyślenia i doświadczenia z jego niezwykłych wypraw. Wspiera w rozwoju osobistym – przede wszystkim budując motywację i chroniąc przed jej utratą.
Biegun to inaczej konkretny, jasno zdefiniowany cel, a sama metoda w 5 praktycznych krokach pozwala przejść drogę do poznania samego siebie, by móc go realizować. Kluczem do wyznaczenia własnego bieguna są marzenia – nawet te z pozoru nieosiągalne.
Metoda daje konkretne narzędzia pomocne w życiu codziennym, prowadzące do rozwoju osobistego. Jest ona filarem działania Fundacji Marka Kamińskiego. W oparciu o Metodę Biegun prowadzone sa dwa główne projekty Fundacji: Life Plan Academy oraz Walk4Change
Według Marka Kamińskiego istnieją trzy największe wyzwania przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku:
Osobliwość (nowe technologie)
Zrównoważony rozwój
Zaangażowanie społeczne
I szczególnie o tym ostatnim wyzwaniu, a także dlaczego życie jest bajką, której nie chcemy czytać

Strona Kongresu Zdrowia Psychicznego: kongreszp.org.pl

Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest partnerem Kongresu Zdrowia Psychicznego

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.