Aktualności

Rozmowa z Markiem Kamińskim, ambasadorem Kongresu Zdrowia Psychicznego

22.05.2021

W poniedziałek 24 maja o godz. 17 będzie można posłuchać rozmowy z Markiem Kamińskim na profilach na Facebooku Kongres Zdrowia Psychicznego i Fundacja eFkropka. Rozmowę poprowadzi Kamila Łabędzka-Słowik z krakowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/462753681679367/?ref=newsfeed

Fragment książki Marka Kamińskiego ” Power 4 Change”, która będzie jednym z tematów webinaru
” ELEMENTY – Od dziecka za sprawą przypadków i porażek, które mnie spotkały, ale również dlatego, że wciąż znajdowałem się w nowym otoczeniu i nowej rzeczywistości, stałem się uważnym obserwatorem zewnętrznego świata i samego siebie, a zatem swojego wnętrza.
Miałem za mało wiedzy i danych, aby się nimi kierować. Dzięki książkom i własnym doświadczeniom domyślałem się, że dorośli oraz rówieśnicy, którzy mnie otaczają, nie zawsze mówią prawdę. A mimo to zawsze miałem zaufanie do ludzi, świata i siebie. Nie ma sprzeczności w tym, że można mieć zaufanie i wiedzieć, iż ludzie czasem kłamią.
Szukając elementów, które są dla mnie ważne, niezmienne i mogą przeprowadzić mnie przez nieznany, zmieniający się, wciąż nowy i często obcy świat, odkryłem prawdę, intuicję i Boga.
Jak daleko sięgam pamięcią, starałem się nie tylko myśleć, ale i wiedzieć, co myślę. Te trzy wspomniane chwilę wcześniej elementy, których nie potrafiłem nawet nazwać, były we mnie zawsze obecne jak trzy gwiazdy, które niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znalazłem, wskazywały kierunek i do których mogłem się zwrócić o pomoc.
Prawda, intuicja i Bóg to moje fundamenty, trzy kamienie węgielne, które zostały we mnie postawione i które poznałem, zanim jeszcze zacząłem poznawać siebie.
Od nich wszystko się zaczęło”….
Zadanie od Marka Kamińskiego
Przez sześć dni myśl przez dłuższą chwilę o trzech
najważniejszych rzeczach, za jakie jesteś
wdzięczny w kontekście całego Twojego życia.
Poczuj za nie wdzięczność i zostań z nimi.
Siódmego dnia bądź tylko z wdzięcznością.
Nie myśl o rzeczach.

Marek Kamiński, polarnik, podróżnik, filozof.
Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, między innymi na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą.
Ma w swoim dorobku dziesięć książek.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina „Za Sławienie Polski i Polskości”, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę.
Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale
„Ludzkie Możliwości”.
Twórca metody Biegun – autorskie rozwiązanie podróżnika, oparte o przemyślenia i doświadczenia z jego niezwykłych wypraw. Wspiera w rozwoju osobistym – przede wszystkim budując motywację i chroniąc przed jej utratą.
Biegun to inaczej konkretny, jasno zdefiniowany cel, a sama metoda w 5 praktycznych krokach pozwala przejść drogę do poznania samego siebie, by móc go realizować. Kluczem do wyznaczenia własnego bieguna są marzenia – nawet te z pozoru nieosiągalne.
Metoda daje konkretne narzędzia pomocne w życiu codziennym, prowadzące do rozwoju osobistego. Jest ona filarem działania Fundacji Marka Kamińskiego. W oparciu o Metodę Biegun prowadzone sa dwa główne projekty Fundacji: Life Plan Academy oraz Walk4Change
Według Marka Kamińskiego istnieją trzy największe wyzwania przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku:
Osobliwość (nowe technologie)
Zrównoważony rozwój
Zaangażowanie społeczne
I szczególnie o tym ostatnim wyzwaniu, a także dlaczego życie jest bajką, której nie chcemy czytać

Strona Kongresu Zdrowia Psychicznego: kongreszp.org.pl

Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest partnerem Kongresu Zdrowia Psychicznego

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.