Aktualności

Rzeczniczka Biura ds pilotażu NPOZP w rozmowie z Anną Dymną

28.02.2021

Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i jej Córka były gośćmi programu Spotkajmy się Anny Dymnej. Katarzyna Szczerbowska mówiła o swoim doświadczeniu chorowania i zdrowienia. Ma diagnozę schizofrenii paranoidalnej. Jej Córka opowiedziała o tym, jak kryzys psychiczny mamy wyglądał z jej perspektywy. Katarzyna Szczerbowska od lat działa na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego i ich bliskich. Jest rzeczniczką Kongresu Zdrowia Psychicznego, należy do Rady Fundacji eFkropka i do Akademii Liderów Cogito. Jest certyfikowaną asystentką zdrowienia. Ma Certyfikat Experta Cogito. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka.

Na swoim profilu na Facebooku napisała zachęcając do obejrzenia rozmowy: Ola opowiedziała o tym, jak na przepustce ze szpitala usiłowałam naga wymknąć się z domu w środku zimy. I o tym, że mimo że miałam włosy na twarzy jak japońskie upiory i zgięte ręce jak Nosferatu wampir w filmie Wernera Herzoga, wiedziała, że jestem jej mamą tak uroczą, jak jestem. A ja próbowałam mówić o tym, jak chorowałam i zdrowiałam. Udało mi się opowiedzieć o Danielu B Fisherze, który jest moją inspiracją, wzorem na to, że można poradzić sobie z tą chorobą. To amerykański profesor, który zachorował w młodości na schizofrenię. Kiedy trafił do szpitala, postanowił zostać psychiatrą i zmienić system, zmienić podejście do pacjentów. Udało mu się. Jest lekarzem, który jeździ po świecie i opowiada o swojej metodzie leczenia, którą jest reanimacja emocjonalna. W skrócie polega na emocjonalnym wsparciu pacjenta, na otwarciu się na niego, byciu przy nim. Udało mi się też powiedzieć o pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, przy którym pracuję jako rzeczniczka odpowiadająca za kontakt z mediami. Dzięki niemu powstają w Polsce centra zdrowia psychicznego, w których błyskawicznie można dostać bezpłatną pomoc doświadczając kryzysu psychicznego. Jak i gdzie działają, można sprawdzić na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na ich stronie czp.org.pl. Polecam – można przyjść tam po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, mając za sobą lata leczenia ale też jeśli doświadcza się kłopotów ze snem, wypalenia, cieżko znosząc żałobę, doświadczając skoków nastroju. Po prostu z różnymi objawami kryzysu, którymi mogą być bóle głowy, stawów, pleców, kłopoty z jedzeniem. Nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść.

Link do rozmowy: https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,katarzyna-szczerbowskakieslinska-26022021,52161824?fbclid=IwAR0fMWa82diexL7rlp_uv8eEY4LpAYsmIosNz_m6Ur52HNRT_d3i7VFE1nE

Źródło: Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” i vod.tvp.pl

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.