Aktualności

Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii

26.03.2019

Pod tym hasłem odbyła się 26 marca konferencja poświęcona opiece nad dziećmi i młodzieżą, leczeniu środowiskowemu i psychiatrii sądowej. Spotkały się na niej osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich bliscy, psychiatrzy, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji wspierających pacjentów psychiatrycznych, rzecznicy praw pacjenta psychiatrycznego. Wielu wybitnych specjalistów z dziedziny psychiatrii Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta zaprosił bo jednym z jego priorytetów jest ochrona naszego zdrowia psychicznego. Rzecznik przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. – Edukacja, bezpieczeństwo i wsparcie to priorytety mojego działania – powiedział. – Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent. Bezpieczny pacjent to bezpieczny personel. Bezpieczny personel to personel skupiający się na wykonywaniu swoich obowiązków, które do niego przynależą, odciążony maksymalnie od zadań biurokratycznych – dodał.

„Więcej czują, inaczej rozumieją i dlatego bardziej cierpią” – pierwszy panel konferencji dotyczył kryzysu psychicznego i lęku związanego z chorobą. – Otwórzmy się na dialog z pacjentem – apelował Mateusz Biernat, asystent zdrowienia. Piotr Wierzbiński lekarz psychiatra mówił: – Choroba psychiczna to choroba całego domu. Wszyscy powinni być zaangażowani w proces terapeutyczny. – Dzięki powstaniu Centrów Zdrowia Psychicznego oraz podkomisji ds. zdrowia psychicznego, a przede wszystkim przeciwdziałaniu dyskryminacji i stygmatyzacji osób doświadczających kryzysu psychicznego zobaczyliśmy „światełko w tunelu” psychiatrii – powiedział Marek Balicki, kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Drugi panel poświęcony został psychiatrii dzieci i młodzieży. Wiceminister Zdrowia, Zbigniew Król opowiedział o transformacji systemu opieki nad dziećmi i młodzieżą, która ma ruszyć we wrześniu. Ma ona opierać się na poradniach pedagogicznych i psychologicznych.
Rafał Szymański, przedstawiciel rodziców oraz opiekunów dzieci z zaburzeniami psychicznymi zwrócił uwagę na to, że choroby psychiczne dzieci są ukrywane przez rodzinę jako powód do wstydu.
Maciej Pilecki, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży mówił, że w dbaniu o zdrowie psychiczne dziecka ważne jest już wczesne dzieciństwo.  Niemowlęta kolkami, problemami ze snem, płaczliwością często reagują na stres swoich rodziców.  Małgorzata Janas-Kozik, kierownik Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Sosnowcu opowiadała o pracy terapeutycznych zespołów mobilnych, które pomagają dzieciom w domach. – Pracują terapeutycznie z całą rodziną, co przynosi doskonałe efekty – powiedziała.
– Sprawy psychiczne dzieci i młodzieży są w dzisiejszych czasach najważniejsze – powiedziała Józefa Hrynkiewicz, szefowa sejmowej podkomisji zajmującej się zdrowiem psychicznym.
Trzeci – ostatni panel dyskusyjny dotyczył międzynarodowych aspektów praw pacjenta. Paneliści wymieniali się doświadczeniami jak w innych krajach w Europie oraz na świecie wygląda opieka psychiatryczna nad osobami, które doświadczają kryzysu psychicznego.
Rozmawiali również na temat różnic kulturowych i społecznych jakie pojawiają się w rozpoznaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych u pacjentów, a także jak skutecznie udzielać pomocy obcokrajowcom z takimi zaburzeniami, którzy przebywają na terenie naszego kraju.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.