Aktualności

Spotkanie osób prowadzących Cantra Zdrowia Psychicznego

11.01.2019

Osoby, które prowadzą Centra Zdrowia Psychicznego dziś spotykają się w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, żeby jeszcze raz podkreślać, jakie są zasady działania tej nowej formy pomocy, i o zmianach w rozporządzeniu dotyczącego pilotażu.

Są tu także asystenci zdrowienia – Anna Olearczuk, Dagmara Dulęba-Poluszynska i Elżbieta Jełowicka i dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, jedna z założycielek Fundacji efKropka, przeciwdziałającej stygmatyzacji osób chorujących psychicznie.

Na pytania osób prowadzących centra odpowiadał Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

To on po Pierwszym Kongresue Zdrowia Psychicznego od Pani dr Krzyżanowskiej i dr Andrzeja Cechnickiego odbierał opracowany przez pacjentów psychiatrycznych manifest zmian.

Andrzej Cechnicki w Krakowie czuwa nad Akademią Liderow Cogito skupiającą pacjentów z doświadczeniem psychozy a działających na rzecz osób chorujących. To oni przez trzy dni opracowywali ten manifest.

Minister Król obiecał, że się zajmie tą sprawą i jak widać zajmuje się. Jest tu też Anna Krenc z Narodowego Funduszu Zdrowia, która dzielnie na każdym spotkaniu dotyczących Centrów Zdrowia Psychicznego odpowiada na pytania dotyczące finansowania pilotażu.

Jest Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Są Anna Panufnik i Grzegorz Saj, przedstawicie Biura Rzecznika Praw Pacjenta, które bardzo wspiera zmiany w opiece psychiatrycznej, na bardziej dostępną i przyjazną dla pacjentów.

Celem powstawania centrów jest rozwijanie opieki środowiskowej, blisko domu, dostosowanej do potrzeb pacjentów.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.