Aktualności

Spotkanie w Centrum Zdrowia Psychicznego działającym przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie

12.10.2021

O tym, jak wygląda praca asystenta zdrowienia opowiadała Luiza Kula pracownikom Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którzy odwiedzili Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe. Luiza Kula jest doktorem filozofii, jedną z dwóch zatrudnianych w centrum asystentek zdrowienia czyli osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które sobie z nim poradziły i przeszły odpowiednie szkolenie przygotowujące do wspierania osób trwających w kryzysie i ich bliskich.

Dr Tomasz Rewer, prowadzący CZP i jego zastępca, dr Katarzyna Wrona mówili o tym, w jaki sposób realizują założenia programu pilotażowego centrum. W małopolskim centrum działającym przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego wsparcie można dostać natychmiast. Wystarczy przyjść. Rejestracja jest czynna w każdy dzień powszedni z wyjątkiem dniu ustawowo wolnych od pracy w godz. 8-18, wtedy też działa Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny. Serce centrum. Tu rozmawia się z osobą doświadczającą kryzysu tak, żeby ustalić jak najlepszy dla niej plan wsparcia.

„pomagamy wrócić do codzienności – to hasło znalazło się na ulotce, na której można dowiedzieć się, jakie formy wsparcia można dostać w małopolskim centrum. Mogą to być wizyty w poradni zdrowia psychicznego (opieka psychiatryczna/ leczenie farmakologiczne, psychoterapia i wsparcie psychologiczne, diagnoza psychiatryczna, diagnoza psychologiczna), dzienny oddział psychiatryczny (czas leczenia 12-16 tygodni, opieka psychiatryczna/ leczenie farmakologiczne, psychoterapia grupowa, terapia zajęciowa oraz pozostałe oddziaływania terapeutyczne, opieka pielęgniarska, zapewniony jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, pobyty codziennie – w dni robocze – w godz. 8-14), zespół leczenia środowiskowego (opieka psychiatryczna, psychologiczna i pielęgniarska w miejscu zamieszkania pacjenta), oddział stacjonarny.

Prowadzona jest tu przez psychologów grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób z problemami psychicznymi. Spotyka się we wtorki w godz. 15.30-18 w Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe przy ul. Drogowców 6 w Myślenicach. Żeby dowiedzieć się więcej, wystarczy zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego (tel. 505 417 584) lub zgłosić się osobiście.

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.