Aktualności

Spotkanie w Centrum Zdrowia Psychicznego działającym przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie

12.10.2021

O tym, jak wygląda praca asystenta zdrowienia opowiadała Luiza Kula pracownikom Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którzy odwiedzili Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe. Luiza Kula jest doktorem filozofii, jedną z dwóch zatrudnianych w centrum asystentek zdrowienia czyli osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które sobie z nim poradziły i przeszły odpowiednie szkolenie przygotowujące do wspierania osób trwających w kryzysie i ich bliskich.

Dr Tomasz Rewer, prowadzący CZP i jego zastępca, dr Katarzyna Wrona mówili o tym, w jaki sposób realizują założenia programu pilotażowego centrum. W małopolskim centrum działającym przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego wsparcie można dostać natychmiast. Wystarczy przyjść. Rejestracja jest czynna w każdy dzień powszedni z wyjątkiem dniu ustawowo wolnych od pracy w godz. 8-18, wtedy też działa Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny. Serce centrum. Tu rozmawia się z osobą doświadczającą kryzysu tak, żeby ustalić jak najlepszy dla niej plan wsparcia.

„pomagamy wrócić do codzienności – to hasło znalazło się na ulotce, na której można dowiedzieć się, jakie formy wsparcia można dostać w małopolskim centrum. Mogą to być wizyty w poradni zdrowia psychicznego (opieka psychiatryczna/ leczenie farmakologiczne, psychoterapia i wsparcie psychologiczne, diagnoza psychiatryczna, diagnoza psychologiczna), dzienny oddział psychiatryczny (czas leczenia 12-16 tygodni, opieka psychiatryczna/ leczenie farmakologiczne, psychoterapia grupowa, terapia zajęciowa oraz pozostałe oddziaływania terapeutyczne, opieka pielęgniarska, zapewniony jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, pobyty codziennie – w dni robocze – w godz. 8-14), zespół leczenia środowiskowego (opieka psychiatryczna, psychologiczna i pielęgniarska w miejscu zamieszkania pacjenta), oddział stacjonarny.

Prowadzona jest tu przez psychologów grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób z problemami psychicznymi. Spotyka się we wtorki w godz. 15.30-18 w Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe przy ul. Drogowców 6 w Myślenicach. Żeby dowiedzieć się więcej, wystarczy zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego (tel. 505 417 584) lub zgłosić się osobiście.

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.