Aktualności

Spotkanie z mediami – standardy wsparcia w Centrum Zdrowia Psychicznego

07.12.2021

Na poniedziałkowej konferencji prasowej poświeconej Centrom Zdrowia Psychicznego psychiatra i psychoterapeuta dr Anna Depukat, szefowa Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, wyliczała istotne cechy działalności centrów:

Każda osoba, która się zgłasza, ma pierwszy kontakt nie z rejestratorką medyczną, a z wykwalifikowanym specjalistą – np. psychologiem, pedagogiem, pielęgniarką psychiatryczną – i pierwszy wywiad następuje w dniu zgłoszenia;

Zgłosić się może każdy, kto jest zaniepokojony swoim stanem zdrowia psychicznego lub osoba zaniepokojona zdrowiem psychicznym swojego bliskiego;

Nie jest potrzebne skierowanie;

Terminy psychoterapii, konsultacji psychiatrycznej są w centrach znacznie krótsze niż w innych placówkach;
Centra łączą rozmaite formy pomocy w zależności od potrzeb pacjenta – konsultację psychiatryczną, psychoterapię indywidualną czy grupową, wizyty domowe, oddział dzienny;

Osoby doświadczające kryzysu psychicznego mogą korzystać ze wsparcia asystentów zdrowienia – odpowiednio wykwalifikowanych osób, które mają za sobą kryzys psychiczny.

Eksperci podkreślali, że każdy może doświadczyć kryzysu psychicznego, a ta sytuacja może przybierać różne formy.
„Dla jednych będą to zaburzenia snu, obniżony nastrój, smutek, dla innej osoby to pobudzenie, trudności z wypoczynkiem, pojawiające się niechciane myśli, niepokój, lęk, obawy przed postrzeganymi przez tą osobę potencjalnymi zagrożeniami – wyliczał dr Adam Zabrzygraj, psychiatra, koordynator w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. – Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nas ogranicza w największym stopniu zgoda osoby, która się do nas zgłasza. Jest to największy problem, aby osoba, która jest w kryzysie, pozwoliła sobie na udzielenie pomocy i zaakceptowała tę potrzebę” – tłumaczył.

Do Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) można wejść dosłownie „z ulicy”, w przypadkach pilnych pomoc jest udzielana nie później niż w ciągu 72 godzin, a pacjentom wsparciem służą asystenci zdrowienia – przeszkolone osoby, które same mają za sobą kryzys psychiczny.

O tym, jaką pomoc można dostać w centrach mówili na spotkaniu z mediami:

Dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego;

Paula Elżbieta Kowalczyk, asystentka zdrowienia w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego;

Mateusz Biernat, założyciel Fundacji Człowiek. Psycholog, pedagog specjalny i terapeuta w podejściu Otwartego Dialogu, recenzent międzynarodowych czasopism naukowych (The Lancet Psychiatry i in.). Członek Rady ds. zdrowia psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, członek Komitetu Praw Człowieka w Mental Health Europe. Trener asystentów zdrowienia;
Dr Adam Zabrzygraj, psychiatra, koordynator w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego

Zapraszamy do zapoznania się z całą relacją ze spotkania, którą przygotowała Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej. Czytamy w niej m.in.: „Centra Zdrowia Psychicznego zmieniają sposób opieki nad osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Sposobem działania przełamują też bariery stygmatyzacji zaburzeń psychicznych, łącząc różne perspektywy w trakcie udzielania pomocy. Centrów jest obecnie w Polsce 33, kolejnych sześć jest uruchamianych”.

Cały materiał: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/centra-zdrowia-psychicznego-zapewniaja-kompleksowa-opieke?fbclid=IwAR3DzxBduShvtI8lOLmxiRNMWWf447egus57vE1FutLbeLm6Dv3p29LAFvo

Źródło: PAP

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.