Aktualności

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19 osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi

28.01.2021

W trakcie posiedzenia Plenum Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w dniu 19 stycznia 2021 roku uchwalono Stanowisko Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19 osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Psychiatrzy w swoim stanowisku zapewniają, że osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi (obejmującymi między innymi zaburzenia spektrum schizofrenii (wg ICD-10: F20, F22, F25) i chorobę afektywną dwubiegunową (wg ICD-10: F31) spełniają kryteria dla etapu I szczepień przeciwko COVID-19 gdyż należą do grupy chorych z podwyższonym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 i jednocześnie wymagają przewlekłego leczenia i wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Dalej czytamy: „Ponieważ osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi doświadczają często dyskryminacji, strukturalnego wykluczenia i stygmatyzacji, także w kontaktach z placówkami służby zdrowia, Plenum Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego apeluje o dbałość w znoszeniu barier i priorytetowe traktowanie szczepień tej grupy.

Nasz apel kierujemy do wszystkich zaangażowanych w realizację powszechnych szczepień populacji naszego kraju: Do Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w akcję szczepień.

W szczególny sposób prosimy wszystkich lekarzy psychiatrów i pracowników systemu ochrony zdrowia psychicznego o podejmowanie w lokalnych warunkach możliwych działań i inicjatyw ułatwiających kwalifikację i dostęp do szczepienia naszym pacjentom”.

Źródło: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.