Aktualności

Stygmatyzacja i wykluczenie – codzienność osób chorych psychicznie

13.08.2021

25 proc. ankietowanych akceptuje sytuację, w której ich bliskim sąsiadem byłaby osoba cierpiąca na schizofrenię. Przyjaciela z taką diagnozą zaakceptowałoby 30 proc. badanych. Osoby, które na co dzień zmagają się z chorobą psychiczną, są stygmatyzowane i wykluczane społecznie. Czym jest psychofobia i jak z nią walczyć?

Na ten tematy w Pytaniu na śniadanie wypowiadały się dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka i Katarzyna Szczerbowska.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55220932/stygmatyzacja-i-wykluczenie-codziennosc-osob-chorych-psychicznie?fbclid=IwAR0b_zuB9IUkg6hi41Sqmo_A8RB940v538BSCxGbCA4QUXM2Mjbk9hjWXZg

Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest lekarzem psychiatrą, jedną z założycielek Fundacji eFkropka, która skupia głównie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i działa na rzecz zmian wsparcia osób w kryzysie na bardziej dostępne, różnorodne i przyjazne. Fundacja prowadzi warsztaty Wbrew stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego opowiadają o tym, jak ono wygląda, co pomaga sobie z nim radzić, jak wspierać osoby w kryzysie. Dr Krzyżanowska jest ordynatorem oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, społecznej oddolnej inicjatywy lekarzy i pacjentów, której celem jest zmienianie oblicza psychiatrii ze skoncentrowanej na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – w lokalnej społeczności, z różnymi formami wsparcia tak, żeby nie tylko opanowywać objawy kryzysu ale wspierać w zdrowieniu – we wracaniu do samostanowienia, do samodzielności. Leczenie środowiskowe obejmuje osobę w kryzysie i jej otoczenie. Pacjenci mają w nim przestrzeń na to, żeby dowiedzieć się, jak unikać nawrotów kryzysu. We wsparciu stawia się na szukaniu ich mocnych stron i korzystaniu z tego potencjału. Taką pomoc można już teraz dostać w Centrach Zdrowia Psychicznego, gdzie poza specjalistami ochrony zdrowia psychicznego pracują asystenci zdrowienia, osoby po kryzysie i przeszkoleniu do tego, żeby wspierać ludzi, którzy trwają w kryzysie i ich bliskich.
Katarzyna Szczerbowska jest asystentką zdrowienia, członkinią Rady Fundacji eFKropka, pracuje w Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wspieraniem powstawania Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można dostać pomoc natychmiast, wystarczy przyjść. Strona centrów: CZP.org.pl, profil na fb: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.
W kryzysie pomoc bez czekania można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatnie. Nie trzeba być ubezpieczonym. Gdzie i jak działają te miejsca? Można sprawdzić na stronie czp.org.pl Mamy 33, wkrótce dołączy 10 m.in. w Wieliczce i na Bielanach. Jeśli ktoś nie mieszka na terenie działania centrum, pomoc może dostać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub u lekarza pierwszego kontaktu. W pilnych przypadkach można zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego lub dzwonić pod numer alarmowy 112 po karetkę. Uwaga – przyjedzie z nią policja. Uwaga na wizytę w poradni trzeba często czekać kilka miesięcy.
Warto wiedzieć:
Tylko 4 procent osób chorujących na schizofrenię ma terapię lub psychologiczne wsparcie w ramach NFZ
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do wsparcia zespołów leczenia środowiskowego
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do leczenia na oddziałach dziennych

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.