Aktualności

Stygmatyzacja i wykluczenie – codzienność osób chorych psychicznie

13.08.2021

25 proc. ankietowanych akceptuje sytuację, w której ich bliskim sąsiadem byłaby osoba cierpiąca na schizofrenię. Przyjaciela z taką diagnozą zaakceptowałoby 30 proc. badanych. Osoby, które na co dzień zmagają się z chorobą psychiczną, są stygmatyzowane i wykluczane społecznie. Czym jest psychofobia i jak z nią walczyć?

Na ten tematy w Pytaniu na śniadanie wypowiadały się dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka i Katarzyna Szczerbowska.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55220932/stygmatyzacja-i-wykluczenie-codziennosc-osob-chorych-psychicznie?fbclid=IwAR0b_zuB9IUkg6hi41Sqmo_A8RB940v538BSCxGbCA4QUXM2Mjbk9hjWXZg

Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest lekarzem psychiatrą, jedną z założycielek Fundacji eFkropka, która skupia głównie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i działa na rzecz zmian wsparcia osób w kryzysie na bardziej dostępne, różnorodne i przyjazne. Fundacja prowadzi warsztaty Wbrew stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego opowiadają o tym, jak ono wygląda, co pomaga sobie z nim radzić, jak wspierać osoby w kryzysie. Dr Krzyżanowska jest ordynatorem oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, społecznej oddolnej inicjatywy lekarzy i pacjentów, której celem jest zmienianie oblicza psychiatrii ze skoncentrowanej na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – w lokalnej społeczności, z różnymi formami wsparcia tak, żeby nie tylko opanowywać objawy kryzysu ale wspierać w zdrowieniu – we wracaniu do samostanowienia, do samodzielności. Leczenie środowiskowe obejmuje osobę w kryzysie i jej otoczenie. Pacjenci mają w nim przestrzeń na to, żeby dowiedzieć się, jak unikać nawrotów kryzysu. We wsparciu stawia się na szukaniu ich mocnych stron i korzystaniu z tego potencjału. Taką pomoc można już teraz dostać w Centrach Zdrowia Psychicznego, gdzie poza specjalistami ochrony zdrowia psychicznego pracują asystenci zdrowienia, osoby po kryzysie i przeszkoleniu do tego, żeby wspierać ludzi, którzy trwają w kryzysie i ich bliskich.
Katarzyna Szczerbowska jest asystentką zdrowienia, członkinią Rady Fundacji eFKropka, pracuje w Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wspieraniem powstawania Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można dostać pomoc natychmiast, wystarczy przyjść. Strona centrów: CZP.org.pl, profil na fb: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.
W kryzysie pomoc bez czekania można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatnie. Nie trzeba być ubezpieczonym. Gdzie i jak działają te miejsca? Można sprawdzić na stronie czp.org.pl Mamy 33, wkrótce dołączy 10 m.in. w Wieliczce i na Bielanach. Jeśli ktoś nie mieszka na terenie działania centrum, pomoc może dostać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub u lekarza pierwszego kontaktu. W pilnych przypadkach można zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego lub dzwonić pod numer alarmowy 112 po karetkę. Uwaga – przyjedzie z nią policja. Uwaga na wizytę w poradni trzeba często czekać kilka miesięcy.
Warto wiedzieć:
Tylko 4 procent osób chorujących na schizofrenię ma terapię lub psychologiczne wsparcie w ramach NFZ
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do wsparcia zespołów leczenia środowiskowego
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do leczenia na oddziałach dziennych

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.