Aktualności

Sukces Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie – Oddział Psychiatryczny Szpitala św. Łukasza najlepszy w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’

07.12.2021

Chodziło o to, by stworzyć scenariusze terapeutyczne, które mogą pomóc w podkreśleniu roli terapii zajęciowej w trakcie leczenia osób z problemami psychicznymi.

Była to praca wspólna terapeutów i pacjentów.

Terapeuta zajęciowy szpitala św. Łukasza w Tarnowie Zofia Wójcik tłumaczy, że kluczowe było zaangażowanie pacjentów w tym projekcie.

– Wyszukiwaliśmy jakieś pozytywne afirmacje. W dzisiejszym świecie jest bardzo dużo negatywnego przekazu, dlatego chcieliśmy przekazać coś pozytywnego. Pacjenci powyszukiwali bardzo dużo haseł, drukowaliśmy je, oklejaliśmy taśmą przezroczystą i w trakcie spaceru rozdawaliśmy napotkanym przechodniom. Każdy, kto przeczytał tę afirmację, uśmiechnął się. Pacjenci z kolei czuli się sprawczy, że oni też mogą coś zrobić dla innych.

Radości z przyznanej nagrody za pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’ nie ukrywała także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech. Jej zdaniem takie wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i angażowania się w różnego rodzaju projekty.

– Cieszymy się, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego zostało w ten sposób wyróżnione. Bardzo staraliśmy się, aby to miejsce, które zostało otwarte kilka lat temu, służyło pacjentom, aby każdy, kto tu przychodzi, czuł że jest ważny, kochany i akceptowany.

Kierownik oddziału psychiatrycznego szpitala św. Łukasza w Tarnowie Ewa Wadas, podkreśla rolę aktywizacji pacjentów w leczeniu zaburzeń psychicznych.

– Naszym pacjentom pozwala też to się otworzyć. Często u osób z zaburzeniami psychicznymi jest tak, że są zamknięte, bardziej wycofane, tracą kontakty też z innymi osobami. Takimi małymi kroczkami, poprzez takie karteczki i pozytywne myśli, robimy jakiś krok do przodu w tej aktywizacji, zaangażowaniu, dostrzeganiu tez innych ludzi.

 

Cały materiał: https://www.rdn.pl/news/oddzial-psychiatryczny-szpitala-sw-lukasza-w-tarnowie-najlepszy-w-ogolnopolskim-konkursie-moge-potrafie-chce?fbclid=IwAR34f1PDxu2WIH9IDwOESKeGhrE3EE4No98qj_zeSsVeG2mJfsdk1XRBWEs

Źródło: www.rdn.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.