Aktualności

Sukces Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie – Oddział Psychiatryczny Szpitala św. Łukasza najlepszy w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’

07.12.2021

Chodziło o to, by stworzyć scenariusze terapeutyczne, które mogą pomóc w podkreśleniu roli terapii zajęciowej w trakcie leczenia osób z problemami psychicznymi.

Była to praca wspólna terapeutów i pacjentów.

Terapeuta zajęciowy szpitala św. Łukasza w Tarnowie Zofia Wójcik tłumaczy, że kluczowe było zaangażowanie pacjentów w tym projekcie.

– Wyszukiwaliśmy jakieś pozytywne afirmacje. W dzisiejszym świecie jest bardzo dużo negatywnego przekazu, dlatego chcieliśmy przekazać coś pozytywnego. Pacjenci powyszukiwali bardzo dużo haseł, drukowaliśmy je, oklejaliśmy taśmą przezroczystą i w trakcie spaceru rozdawaliśmy napotkanym przechodniom. Każdy, kto przeczytał tę afirmację, uśmiechnął się. Pacjenci z kolei czuli się sprawczy, że oni też mogą coś zrobić dla innych.

Radości z przyznanej nagrody za pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’ nie ukrywała także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech. Jej zdaniem takie wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i angażowania się w różnego rodzaju projekty.

– Cieszymy się, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego zostało w ten sposób wyróżnione. Bardzo staraliśmy się, aby to miejsce, które zostało otwarte kilka lat temu, służyło pacjentom, aby każdy, kto tu przychodzi, czuł że jest ważny, kochany i akceptowany.

Kierownik oddziału psychiatrycznego szpitala św. Łukasza w Tarnowie Ewa Wadas, podkreśla rolę aktywizacji pacjentów w leczeniu zaburzeń psychicznych.

– Naszym pacjentom pozwala też to się otworzyć. Często u osób z zaburzeniami psychicznymi jest tak, że są zamknięte, bardziej wycofane, tracą kontakty też z innymi osobami. Takimi małymi kroczkami, poprzez takie karteczki i pozytywne myśli, robimy jakiś krok do przodu w tej aktywizacji, zaangażowaniu, dostrzeganiu tez innych ludzi.

 

Cały materiał: https://www.rdn.pl/news/oddzial-psychiatryczny-szpitala-sw-lukasza-w-tarnowie-najlepszy-w-ogolnopolskim-konkursie-moge-potrafie-chce?fbclid=IwAR34f1PDxu2WIH9IDwOESKeGhrE3EE4No98qj_zeSsVeG2mJfsdk1XRBWEs

Źródło: www.rdn.pl

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022
Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych "Asystent zdrowienia" będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg. Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.