Aktualności

Świadectwo zdrowienia Macieja Olbrysza z Fundacji eF kropka

07.12.2021

Ludzie się boją. Boją się tego, czego nie znają, a my tak naprawdę jesteśmy wśród zdrowych ludzi. Pracujemy, zakładamy rodziny, związki, mamy przyjaciół, mamy swoje pasje. Ja też się interesuję technologią i IT. Nigdy nie spotkało mnie to, że byłem wytykany, że jestem “wariatem”, ale dlatego, że uważałem, komu to mówię. Jest stygmatyzacja. Chciałabym, aby można było powiedzieć: “jestem chory na schizofrenię”, tak samo jak się mówi: “mam chore serce”. Nie czuję złości. Moim marzeniem jest, żeby ludzie potrafili pokonać tę chorobę. Wiadomo, jest ciężko – bo jest. Często jest bardzo ciężko, ale można normalnie żyć z tą chorobą. Chciałbym założyć rodzinę. Mam dziewczynę i chciałabym, żeby mi się z nią ułożyło. Chciałabym, też pracować w fundacji i zarabiać pieniądze na programowaniu. Jak się oferuje pracę dla osób po kryzysie to tylko sprzątanie, gdzie wiele osób chorych na schizofrenię ma skończone studia. Jeśli chodzi o prace chronione może je wykonywać zgodnie ze swoimi umiejętnościami.

A teraz jak się czujesz? Nadal masz poważne kryzysy psychiczne?

Jeśli chodzi o stan obecny różnie to bywa. Mam drobne załamania. Moim codziennym problemem jest moje paranoiczne zaburzenie osobowości. Polega to na tym, że czuję się zagrożony, że ktoś kopie pode mną dołki, że jest nieprzychylnie do mnie nastawiony. W 99,9% się mylę, ale mam takie odczucia. Wtedy dzwonię do przyjaciela i rozmawiamy na ten temat. Jak się bardzo źle czuję i ciągle coś w głowie mielę, to staram się oglądać film, aby odwrócić uwagę umysłu. Od 20 lat chodzę do psychologa.

Co chcesz powiedzieć ludziom, którzy oglądają film i czytają wywiad z tobą?

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś z twojego otoczenia może być chory, to rozmawiaj i przekonaj taką osobę do spotkania z lekarzem. Jeśli ta osoba boi się pójść do psychiatry, to powiedz, że z nią pójdziesz. To nic strasznego, żaden wstyd. Powiedz też o tym, że jeśli nie chce, to nikt nie musi o tym wiedzieć, że się martwisz o bliską ci osobę”.

Cała rozmowa: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/zyje-ze-schizofrenia-uslyszalem-takich-to-powinni-zamykac-aa-jVqM-Q8kz-m61X.html?fbclid=IwAR2x61GrfvbK9GLj9GQDYkTJSvzOG-AEaH2-LbIoZMWLbYTtuSyhin4RlP8

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.