Aktualności

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022

Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia. W pilnych przypadkach musi ono ruszyć najpóźniej w ciągu 72 godzin. Rozmawiano też o roli asystentów zdrowienia, miejscu ich certyfikacji. Centra, które nie maja dostępu do asystenta mogą wysłać na szkolenie osobę, którą chcieliby zatrudnić w tej roli. Pani Kierownik zachęcała do odbywania wizyt studyjnych w już istniejących centrach i zwracania się po pomoc do lokalnych oddziałów NFZ, oczywiście Biuro do spraw pilotażu działające przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jest gotowe do wspierania miejsc mających dołączyć do pilotażu. Już wspiera te, które w nim działają. Na stronie czp.org.pl znajduje się standard organizacyjny opisujący sposób budowania struktury centrum.
W spotkaniu uczestniczyła Pani Dorota Olczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
W centrach zdrowia psychicznego wsparcie można dostać natychmiast, do tego różnorodne, dostosowane do potrzeb pacjenta. Wystarczy przyjść. Nie trzeba zapisywać się wcześniej ani mieć skierowania. Kilka z nich już zorganizowało pomoc kierowaną do uchodźców z Ukrainy.
Miejsca takie działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ruszył w 2018 roku. Chodzi w nim o takie zreformowanie psychiatrii, żeby nie opierała się na hospitalizacji, lecz żeby rozwijało się leczenie środowiskowe – dostępne, natychmiastowe, blisko domu, oparte na zasobach i więziach pacjenta. Centrów jest w tej chwili 40. Pełna lista z adresami znajduje się na stronie czp.org.pl. Wkrótce dołączy do programu kolejne 35.
W każdym z centrów działa Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, w którym dyżuruje psycholog w godz. 8-18 we wszystkie dni powszednie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
W Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym przeprowadzone jest wstępne rozpoznanie, co się dzieje by ustalić, jakie wsparcie jest potrzebne w związku z tym. Mogą paść pytania o to, co nas sprowadza, styl życia, pracę, sen, jedzenie, relacje, dotychczasową historię leczenia psychiatrycznego/ terapeutycznego, jeśli takowa była.
Na podstawie rozmowy zostaje zaproponowany wstępny plan wsparcia. Jeśli sytuacja zostanie oceniona na pilną, realizacja planu musi ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin.
Plan może obejmować wizyty u psychiatry, terapię indywidualną lub grupową, pobyt na oddziale dziennym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który może pacjenta odwiedzać w domu i objąć terapią rodzinną oraz pobyt na oddziale całodobowym, jeśli inne formy wsparcia w danym momencie będą niewystarczające. W niektórych centrach zdrowia psychicznego działa klub pacjenta, tematyczne grupy terapeutyczne np. pracy z ciałem, dostępna jest pomoc dietetyka albo prawnika. Organizowane jest wsparcie w powrocie do pracy lub nauki. Proponuje się wspólne wyjścia do muzeum, kina, na spacer. Bliscy osób doświadczających kryzysu spotykają się w grupach wsparcia.
Centra współpracują z opieką społeczną.
W leczeniu środowiskowym chodzi o to, żeby opanować nie tylko objawy choroby ale tez wspierać pacjenta w zdrowieniu i utrzymaniu zdrowia.
Z bezpłatnego i natychmiastowego wsparcia w centrum zdrowia psychicznego mogą korzystać osoby dorosłe z każdym problemem o podłożu psychicznym z wyjątkiem uzależnień, którymi zajmują się specjalnie do tego powołane miejsca.
Zgodnie z ideą leczenia środowiskowego – w lokalnej społeczności każde centrum ma swój teren odpowiedzialności. Do końca 2027 roku takie centrum ma działać w każdym powiecie, żeby wszyscy mieszkańcy Polski mieli dostęp do ich wsparcia.
Żeby skorzystać ze wsparcia nie trzeba być ubezpieczonym, zgodnie z ustawą o osobach doświadczających kryzysu psychicznego. Nieubezpieczone osoby doświadczające kryzysu psychicznego mają też prawo do refundowanych leków.
Do centrum można przyjść doświadczając depresji, skoków nastroju, bezsenności, stanów lękowych, bólu o podłożu psychicznym – pleców, stawów, głowy, brzucha, mając kłopoty z koncentracją, panowaniem nad gniewem, pamięcią. Wsparcie dostaną tu osoby z zaburzeniami psychotycznymi i afektywnymi, odżywiania. Po pomoc mogą przyjść osoby przeżywające żałobę, utratę pracy, zmagające się z ciężką budzącą lęk chorobą, o osobowości borderline. Można przyjść z każdym problemem o podłożu psychicznym. Samemu lub z osobą towarzyszącą. Można przyjść w swojej sprawie lub żeby zapytać, jak wesprzeć bliską osobę, której psychiczny stan jest niepokojący.
Alarmująca jest każda zmiana w zachowaniu i stylu życia. Lepiej przyjść po radę niepotrzebnie niż coś zbagatelizować.
Przez całą dobę wsparcie można dostać na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego, z którym jest spięte działanie centrum.
W centrach pracują psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, pielęgniarki, sanitariusze, asystenci zdrowienia (osoby po kryzysie, które przeszły szkolenie, żeby wspierać osoby trwające w kryzysie).
Osoby, które wymagają intensywnego wsparcia zostają otoczone troską przez koordynatora, który dba o to, by plan leczenia był realizowany i ewentualnie zmieniał się w zależności od dynamiki kryzysu.
Więcej szczegółów i adresy centrów zdrowia psychicznego na stronie czp.org.pl
Osoby, które nie mieszkają na terenie centrum, wsparcie mogą dostać u lekarza pierwszego kontaktu, w Poradni Zdrowia Psychicznego, w Centrum Interwencji Kryzysowej.
W sytuacjach pilnych, zagrożenia życia można dzwonić po wsparcie pod numer alarmowy 112.
Zawsze też w pilnym przypadku można podejść na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.