Aktualności

W parze ze schizofrenią – debata ekspercka

21.03.2019

Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii dla osób doświadczających schizofrenii? – nad odpowiedzią na to pytanie będą zastanawiali się eksperci zaproszeni do wzięcia udziału w debacie W parze ze schizofrenią.

Spotkanie odbędzie się 27 marca w siedzibie PAP-u o godz. 12, ul. Bracka 6/8 w warszawie z inicjatywy  Fundacji eFkropka oraz organizatorów Kongresu Zdrowia Psychicznego. Celem debaty jest zainicjowanie publicznej dyskusji w kwestii pomocy osobom cierpiącym na schizofrenię w Polsce.

Uczestnicy poddadzą pod dyskusję aktualne potrzeby pacjentów, których droga przez życie „w parze” z najcięższą chorobą psychiczną powoduje znaczące ograniczenia w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym.

Grono ekspertów i pacjentów zwróci uwagę na problem dyskryminacji i wykluczenia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, będący wynikiem znikomej wiedzy społeczeństwa na temat choroby oraz zakorzenionych w nim stereotypów.

Poruszony zostanie temat dostępności i rozwoju w zakresie nowoczesnych metod leczenia schizofrenii, które dzięki wysokiej skuteczności w zapobieganiu nawrotom i ograniczeniu skutków ubocznych, pozwalają utrzymać wypracowane efekty oraz zwiększyć komfort życia pacjentów.

Podjęta zostanie również kwestia rozwiązań systemowych i nakładów instytucji publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, na świadczenia z zakresu psychiatrii.

 

W debacie wezmą udział:
Prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz – Poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia,
Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki – Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii,
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Psychiatrii i Neurologii,
Dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA – Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego,
Dr Joanna Krzyżanowska – Zbucka – Instytut Psychiatrii i Neurologii, Fundacja eFkropka,
Katarzyna Szczerbowska – Fundacja eFkropka, Kongres Zdrowia Psychicznego
oraz moderator – Pani Renata Furman.

Udział w debacie jest bezpłatny.
Transmisja online na stronach www.pap.pl i www.centrumprasowe.pap.pl.

Prosimy o potwierdzenie osobistego udziału w debacie do 26 marca, drogą mailową na adres: j.ostankowicz@ef.org.pl.

Ilość miejsc jest ograniczona!
———

W PARZE ZE SCHIZOFRENIĄ. Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii?
DEBATA EKSPERCKA
Data: 27 marca 2019 r. (środa) o godz. 12:00
Miejsce: Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Organizatorzy:
Fundacja eFkropka www.ef.org.pl
Kongres Zdrowia Psychicznego www.kongreszp.org.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.