Aktualności

W parze ze schizofrenią – debata ekspercka

21.03.2019

Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii dla osób doświadczających schizofrenii? – nad odpowiedzią na to pytanie będą zastanawiali się eksperci zaproszeni do wzięcia udziału w debacie W parze ze schizofrenią.

Spotkanie odbędzie się 27 marca w siedzibie PAP-u o godz. 12, ul. Bracka 6/8 w warszawie z inicjatywy  Fundacji eFkropka oraz organizatorów Kongresu Zdrowia Psychicznego. Celem debaty jest zainicjowanie publicznej dyskusji w kwestii pomocy osobom cierpiącym na schizofrenię w Polsce.

Uczestnicy poddadzą pod dyskusję aktualne potrzeby pacjentów, których droga przez życie „w parze” z najcięższą chorobą psychiczną powoduje znaczące ograniczenia w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym.

Grono ekspertów i pacjentów zwróci uwagę na problem dyskryminacji i wykluczenia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, będący wynikiem znikomej wiedzy społeczeństwa na temat choroby oraz zakorzenionych w nim stereotypów.

Poruszony zostanie temat dostępności i rozwoju w zakresie nowoczesnych metod leczenia schizofrenii, które dzięki wysokiej skuteczności w zapobieganiu nawrotom i ograniczeniu skutków ubocznych, pozwalają utrzymać wypracowane efekty oraz zwiększyć komfort życia pacjentów.

Podjęta zostanie również kwestia rozwiązań systemowych i nakładów instytucji publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, na świadczenia z zakresu psychiatrii.

 

W debacie wezmą udział:
Prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz – Poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia,
Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki – Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii,
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Psychiatrii i Neurologii,
Dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA – Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego,
Dr Joanna Krzyżanowska – Zbucka – Instytut Psychiatrii i Neurologii, Fundacja eFkropka,
Katarzyna Szczerbowska – Fundacja eFkropka, Kongres Zdrowia Psychicznego
oraz moderator – Pani Renata Furman.

Udział w debacie jest bezpłatny.
Transmisja online na stronach www.pap.pl i www.centrumprasowe.pap.pl.

Prosimy o potwierdzenie osobistego udziału w debacie do 26 marca, drogą mailową na adres: j.ostankowicz@ef.org.pl.

Ilość miejsc jest ograniczona!
———

W PARZE ZE SCHIZOFRENIĄ. Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii?
DEBATA EKSPERCKA
Data: 27 marca 2019 r. (środa) o godz. 12:00
Miejsce: Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Organizatorzy:
Fundacja eFkropka www.ef.org.pl
Kongres Zdrowia Psychicznego www.kongreszp.org.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.