Aktualności

Zdrowie psychiczne – stare potrzeby, nowe możliwości

17.10.2019

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyła się 16 października konferencja „Zdrowie psychiczne – stare potrzeby, nowe możliwości”. Wśród słuchaczy byli radni sejmiku wojewódzkiego i dyrektorzy śląskich szpitali psychiatrycznych. Dr Marek Balicki opowiedział o zasadach działania Centrów Zdrowia Psychicznego, o tym, gdzie już utworzono takie miejsca i jak ważna jest szybka, dostępna pomoc jak najbardziej dostosowana do potrzeb pacjentów. Wystąpienie prof. Jacka Wciórki poświęcone było potrzebie zmiany stosunku do osób doświadczających kryzysu psychicznego a prof. Andrzej Cechnicki opowiedział m.in. krakowskim Pensjonacie u Pana Cogito, w którym większość pracowników to osoby z diagnozą schizofrenii. Mówił też o Akademii Liderów Cogito, skupiającej osoby z doświadczeniem kryzysu działające na rzecz ludzi doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym i ich bliskim. Dr Izabela Ciuńczyk mówiła o tym, jak dzięki prowadzonemu przez nią koszalińskim Centrum Zdrowia Psychicznego mogła otoczyć opieką osoby, które dotknęła tragedia, jaką była śmierć pięciu nastolatek w wyniku pożaru w niezabezpieczonym escape roomie i o tym, że dzięki rozwijaniu leczenia środowiskowego, mniej osób trafia do szpitali psychiatrycznych.  Jedna z inicjatorek konferencji była dr Ewa Rudzka-Jasińska, która ją poprowadziła.

Oto cały program konferencji:

11.00 – 11.15 Otwarcie konferencji Marszałek Województwa Śląskiego
11.15 – 11.35 dr Marek Balicki kierownik Biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – Reforma opieki psychiatrycznej w Polsce. Rozwój centrów zdrowia psychicznego i pilotażu
11.35 – 11.55 prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie –Ochrona zdrowia psychicznego – stare wyzwania, wielkie potrzeby, nowe możliwości
11.55 – 12.15 prof. dr hab. Andrzej Cechnicki kierownik Pracowni Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ – Rola samorządu w reformie opieki psychiatrycznej
12.15 – 12.35 przerwa kawowa
12.35 – 12.55 Dariusz Baran Przewodniczący Sekcji Psychiatrii Środowiskowej Rehabilitacji PoIskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, oddział w Rzeszowie – Rola i zadania samorządu terytorialnego w zaspokajaniu potrzeb zdrowia psychicznego mieszkańców
12.55 – 13.15 Izabela Ciuńczyk – Dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie – Idea Centrum Zdrowia Psychicznego i społeczne potrzeby ich powstawania – wnioski z dotychczasowych doświadczeń
13.15 – 13.35 Katarzyna Kisielińska – Biuro Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego – ​Kryzys psychiczny z perspektywy osoby, która go doświadczyła

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.