W mediach

Czas na koniec absurdów. Rozmowa z psychiatrą dr. Markiem Balickim

Zła struktura, oparcie na szpitalach, brak centrów zdrowia psychicznego i niskie nakłady. To jest problem naszego systemu – mówi o opiece psychiatrycznej dr Marek Balicki. To ma się zmienić. Powstające centra zdrowia psychicznego mają ułatwić dostęp do pomocy. Chodzi o to, żeby człowiek nie trafiał na rejestratorkę, tylko na osobę, która jest w stanie ocenić sytuację. I w pilnym przypadku otrzymał pomoc nie dalej niż w ciągu 72 godzin.

FAKT Zdrowie: – Ilu Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne?

dr Marek Balicki: W 2010 roku zostało zrobione – największe w ostatnich dziesięcioleciach – badanie rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych. Zakwalifikowano do niego 10 tys. dorosłych osób w wieku produkcyjnym. Wyniki ogłoszono w 2012. Okazało się, że niemal 24 proc., czyli prawie co czwarty Polak miał lub ma zaburzenia psychiczne, które wymagają profesjonalnej pomocy. Prawie 13 proc. to zaburzenia związane z używaniem środków psychoaktywnych – w 90–95 proc. alkoholu, z czego na co dzień mało zdajemy sobie sprawę. Kolejne miejsca to: 10 proc. – nerwice, 3,5 proc. –  zaburzenia nastroju, w tym depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia zachowania – 3,5 proc., schizofrenia to 1 proc.

– Liczba tych zaburzeń narasta. Rośnie liczba osób, które zmagają się z problemami psychicznymi, nie tylko u nas. Powodów jest wiele – genetyka, to w jakim stylu żyjemy, pośpiech, brak odpoczynku…

… to, co cywilizacja niesie ze sobą. Czasem te wyzwania przekraczają nasze możliwości radzenia sobie. I brakuje – chociaż jest wiele dobrych przykładów – miejsc, gdzie dość szybko można podjąć interwencje, tak żeby problem nie narastał.

Polska jest w ścisłej czołówce europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik samobójstw. Żeby pójść do psychologa, trzeba mieć skierowanie od psychiatry. Gdy spojrzymy na dostępność do psychiatry, na przykład w Warszawie, podzwonimy po poradniach zdrowia psychicznego, okaże się, że czas oczekiwania to jest kilka albo więcej miesięcy. Pozostaje wtedy izba przyjęć szpitala psychiatrycznego. No, ale szpital psychiatryczny to już jest ostatni argument. Nie chcemy mieć w swoim CV pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Więc odkładamy szukanie pomocy. Tymczasem, w dzielnicy, w powiecie, w mieście powinny być dostępne ośrodki pomocy, gdzie są psychiatrzy, psychologowie, terapeuci środowiskowi, gdzie możemy się zwrócić i jeśli potrzebujemy pomocy zaraz, to nie będzie wielomiesięcznego zapisywania… (…)

– 1 lipca ruszył pilotaż. Powstaje 29 centrów zdrowia psychicznego, z tego w tej chwili działa już pięć – w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Co ma się składać na centrum?

Centrum zdrowia psychicznego musi mieć przychodnię, czyli poradnię zdrowia psychicznego, musi mieć zespół leczenia środowiskowego, który głównie zajmuje się opieką w domu, w miejscu zamieszkania pacjenta; musi mieć oddział dzienny i oddział psychiatryczny – najlepiej przy szpitalu ogólnym (ale wiemy, że tych oddziałów przy  szpitalach ogólnych jest w Polsce tylko 130, a powiatów mamy dużo więcej; więc jest dopuszczone na tym etapie, żeby to był wydzielony na potrzebny centrum oddział w najbliższym szpitalu psychiatrycznym), i musi mieć warunki do udzielania pomocy doraźnej. Jeżeli dzieje się coś dramatycznego, musi być możliwość udzielenia pomocy doraźnej – przez cały tydzień. Do tego dochodzi zupełna – duża – nowość w ramach poradni zdrowia psychicznego: punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Punkt ma pracować przynajmniej przez 10 godzin dziennie w dni robocze (w godzinach nocnych i w święta może zadziałać lekarz dyżurny oddziału psychiatrycznego). W punkcie będzie psycholog albo terapeuta środowiskowy, albo pielęgniarka psychiatryczna, czyli osoba zajmująca się leczeniem osób z zaburzeniami psychicznymi. I jeśli ktoś ma problem, będzie mógł przyjść do tego punktu i – albo uzyska wstępną  informację, co dalej robić, albo może okazać się, że do pomocy wystarczy lekarz rodzinny, a może potrzebne będzie wsparcie pomocy społecznej, albo nastąpi wstępne rozpoznanie i ustalenie pierwszych kroków leczenia psychiatrycznego.

Cała rozmowa: https://www.fakt.pl/zdrowie/wygrac-z-choroba/potrzebny-jest-latwiejszy-dostep-do-pomocy-psychiatrycznej/1tjd9m5?fbclid=IwAR0O9l9Cprw8fKZj4oMTcY74U6n1zyhRwIvf-zwNrcfzAMrM4pV-aUw92mE

Źródło: www.fakt.pl

Archiwum artykułów w mediach