W mediach

Czy chorobie psychicznej można zapobiec? W radiowej Trójce rozmowa z Katarzyną Parzuchowską z Fundacji eFkropka i prof. Andrzejem Cechnickim

W radiowej Trójce odbyła się rozmowa z Katarzyną Parzuchowską i prof. Andrzejem Cechnickim o tym, czy chorobie psychicznej można zapobiec.

Link do niej to: https://www.polskieradio.pl/9/8134/Artykul/2570160,Czy-chorobie-psychicznej-mozna-zapobiec?fbclid=IwAR3mnJcKX1PrLANssSsWUOELspItneBTUhKfdQocMdyqjsULAcJcICPBKPw

Na stronie radia czytamy: Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – stwierdza psychiatra dr Andrzej Cechnicki.

Jak wyjaśnia specjalista, o tym, czy gen odpowiedzialny za chorobę uaktywni się, decydują nasze otoczenie i sytuacja życiowa, z którymi mamy do czynienia od momentu przyjścia na świat, a nawet wcześniej.

– Kontekst, który może obudzić dyspozycję do chorowania, może pogłębić wrażliwość, odebrać odporność i umiejętność radzenia sobie ze stresem życia. Jest on często bardzo zróżnicowany i jest go dużo więcej, niż nam się wydaje. Są zaniedbania, brak troski, niezauważanie wczesnych problemów dziecka, które reaguje nie wprost – zaznacza prof. Andrzej Cechnicki.

– Zapobieganie jest niezwykle ważne. To podstawowa zasada im szybciej identyfikujemy problemy, im szybciej dajemy wsparcie, tym większa szansa, że zaburzenia się nie rozwiną, a jeżeli się pojawią, jest większa szansa na szybkie wyleczenie – podsumowuje.

W drugiej godzinie audycji gościem była Katarzyna Parzuchowska – ekspertka do spraw chorób psychicznych oraz edukatorka w Fundacji eFkropka.

Zapraszamy do posłuchania.

Źródło: www.polskieradio.pl

Archiwum artykułów w mediach