W mediach

Jako niebezpiecznych przedstawia się nas w filmach. Ale to stereotypy – mówi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu NPOZP

Autorka: Aleksandra Długołęcka

Katarzyna Szczerbowska doskonale wie, co przeżywa osoba chora psychicznie, bo w szpitalu spędziła prawie rok. – Przestajesz być siostrą, mamą, współpracownikiem, a stajesz się osobą przewlekle chorą psychicznie – mówi. – Ale choroba to jest tylko jeden z elementów życia i jeżeli to zrozumiemy i będziemy chorych traktować normalnie, łatwiej im będzie zdrowieć.

Mamy bardzo małą świadomość tego, jak o siebie dbać. Nasze siły nie są nieskończone. W dodatku żyjemy w czasach, które wymagają od nas, żebyśmy “byli na 120 procent”, świetni we wszystkim. Żeby sprostać oczekiwaniom, zarywamy noce, nie jemy regularnie, nie dbamy o więzi z rodziną. A to są trzy podstawowe czynniki, które są potrzebne, żeby człowiek był zdrowy psychicznie.

Trzeba odpoczywać, spać – szczególnie ważne jest, żeby zasypiać przed północą. Człowiek musi jeść regularnie – zaczynać dzień od śniadania, potem jeść obiad i kolację. Niezdrowe jest także sięganie po alkohol jako główny lek na trudne stany.

Choroby psychiczne wynikają z zaburzeń w chemii mózgu, a wspomniane wyżej czynniki mogą być przyczyną wyzwolenia, “uaktywnienia się” zaburzeń. Można jednak dbać o siebie i zachorować. Wciąż niewiele wiadomo o funkcjonowaniu mózgu.

Cały artykuł: https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,164393,24228624,znam-lekarza-ze-zdiagnozowana-schizofrenia-jako-niebezpiecznych.html

Źródło: www.kobieta.gazeta.pl

Archiwum artykułów w mediach