W mediach

Katarzyna Parzuchowska i Kamil Lorenc o potrzebach osób chorujących psychicznie

W programie Czwartym Polskiego Radia można było posłuchać rozmowy poświęconej osobom doświadczającym kryzysu psychicznego. Pamiętajmy, że nie jest to marginalna sprawa. Każdy z nas albo sam choruje albo styka się z osobami doświadczającymi kryzysu w autobusie, sklepie, kawiarni, na ulicy, w pracy, na uczelni, w kinie. W Polsce milion osób a niektóre badania mówią, że więcej, doświadcza depresji. Milion doświadczyło psychozy. 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Zgodnie ze statystykami co czwarty mieszkaniec Polski przeżył, przeżywa bądź przeżyje kryzys psychiczny. To nie musi być zaburzenie takie jak choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia ale wypalenie w pracy, załamanie po odejściu bliskiej osoby lub reakcja na inne traumatyczne wydarzenia. O tym, jak to jest przeżywać kryzys, co może pomóc, dlaczego ważne jest leczenie środowiskowe – blisko domu, szybkie, włączające w terapię bliskich, podążające formami pomocy za dynamiką kryzysu, opowiedzą Katarzyna Parzuchowska i Kamil Lorenc.
Przytoczono też wypowiedzi Katarzyny Szczerbowskiej, rzeczniczki Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
W sierpniu tego roku Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, początkujący paralotniarz i motocyklista, wędrował Głównym Szlakiem Beskid (blisko 500 km), by w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach, potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Akcja odbyła się we współpracy z fundacją eFkropka pod hasłem #PoGodnySzlak. Katarzyna Parzuchowska jest edukatorką Fundacji eFkropka, autorką bloga blogoschizofrenii.wordpress.com, finalistką Plebiscytu Nieprzeciętni 2019.

Link, pod którym można posłuchać rozmowy: https://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/2593026,Strefa-prywatna-30092020-2005

Źródło: polskieradio.pl

Archiwum artykułów w mediach