W mediach

Marek Balicki o odbudowie zdrowia psychicznego Polaków

Autor: Monika Stelmach

Realizacja Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków ma zacząć się w styczniu przyszłego roku i obejmować m.in. rozbudowę opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego. – Mamy gotowe propozycje tego, co należałoby zrobić – mówi Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii.

Najważniejsze założenia Narodowego Programu Odbudowy Zdrowia Polaków to ocena stanu zdrowia osób 40 plus, zdjęcie limitów z AOS, poszerzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej, a także rozbudowa opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

– Decyzja o tym, żeby psychiatria znalazła się w Narodowym Programie Odbudowy Zdrowia Polaków, była oczekiwana przez całe środowisko psychiatrów, ale też pacjentów i ich rodziny, szczególnie, że to dziedzina wiele lat dyskryminowana – mówi Marek Balicki.

Podczas epidemii, kiedy wszystkie siły w ochronie zdrowia zostały skierowane na leczenie COVID-19, pod znakiem zapytania stanęły losy pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Psychiatrzy wystosowali w tej sprawie petycję do ministra zdrowia. Obecnie już wiadomo, że pilotaż będzie przedłużony prawdopodobnie do 2022 roku i powstaną kolejne Centra Zdrowia Psychicznego. Trwa opracowanie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

cały tekst: https://www.termedia.pl/mz/Marek-Balicki-o-odbudowie-zdrowia-psychicznego-Polakow-,40487.html

Źródło: termedia.pl

Archiwum artykułów w mediach