W mediach

Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę. Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem?

Ze względu na pandemię koronawirusa zmuszeni jesteśmy do pozostawiania w naszych domowych zaciszach i dopuszczalne jest wyjście jedynie w ważnych przypadkach. To oraz obawy o siebie, najbliższych czy własną pracę mogą negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka. W wyjątkowej sytuacji znalazły się również osoby, które już wcześniej zmagały się z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. O tych kwestiach porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Okazuje się, że pojawiające się lęki i emocje można nawet porównać do tego, co czują osoby cierpiące na psychozę.

– My jako społeczeństwo doświadczamy czegoś takiego – oceniła psychiatra Joanna Krzyżanowska-Zbucka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii i Fundacji eFKropka.

W Polsce uruchomionych zostało 28 pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego, które mają pomóc wszystkim tym, którzy potrzebują pomocy. Wszelkich informacji na ich temat możemy szukać na stronie czp.org.pl.

– Działają punkty zgłoszeniowe koordynacyjne – od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Można tam zadzwonić, opowiedzieć o swoim problemie. Jeśli okaże się, że ten problem jest trudny i wymaga osobistego kontaktu, to oczywiście taka osoba do takiego kontaktu zostanie zaproszona – powiedziała Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska z biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

link do rozmowy: https://dziendobry.tvn.pl/a/pandemia-koronawirusa-i-jej-wplyw-na-psychike-jak-radzic-sobie-z-rodzacymi-sie-lekiem-i-stresem?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste&fbclid=IwAR2lJUz-woOUK7q-n508Z1F3r2YJKp-A4MzJakIkdJaPoY5SUQMBHK9Y-dE

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Archiwum artykułów w mediach