W mediach

Poranek RDC: przyszłość polskiej psychiatrii. Rozmowa z doktorem Tomaszem Szafrańskim

Gościem „Poranka RDC”, pod hasłem: przyszłość polskiej psychiatrii, był dr n. med. Tomasz Szafrański, kierujący Kliniką Psychiatrii Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Zespołu Leczenia Środowiskowego w Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli, redaktor naczelny kwartalnika “Psychiatra”. Mówił o tym, na czym polega transformacja leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego – blisko domu, szybkiego, podążającego formami pomocy za dynamiką kryzysu psychicznego, włączającego w terapię bliskich, wspomagającego w zdrowieniu, w szukaniu pracy, powrocie do nauki. Wyjaśniał, jaka jest rola asystentów zdrowienia. Osób po kryzysie, które po odpowiednim przeszkoleniu pomagają osobom trwającym w kryzysie i ich bliskim.

Leczenie środowiskowe i wsparcie asystentów zdrowienia są dostępne w Centrach Zdrowia Psychicznego, które działają w 30 miejscach w Polsce. Zapraszają od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. W każdym z nich jest punkt zgłoszeniowo koordynacyjny, w którym można dostać wsparcie natychmiast, bez zapisywania się na spotkanie. Wystarczy przyjść. W punktach zgłoszeniowo koordynacyjnych dyżurują specjaliści i na podstawie rozmowy z nimi opracowany zostaje wstępny plan pomocy. Mogą to być m.in. regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna i grupowa, pobyt na oddziale dziennym, gdzie przychodzi się codziennie na zajęcia terapeutyczne po których wraca się do domu, leczenie domowe, kiedy to psycholog, pielęgniarka albo zespół specjalistów odwiedza pacjenta w domu. W przypadkach pilnych pomoc musi ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin. W przypadkach nagłych – zagrożenia zdrowia i życia centra proponują łóżka kryzysowe w raz z opieką całodobową. W niektórych centrach działają tematyczne grupy wsparcia, na przykład artystyczna lub sportowa, są organizowane grupy wsparcia dla bliskich. Niektóre Centra prowadzą też działalność terapeutyczną w organizowanych przez siebie klubach pacjenta.

Od decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość reformy – pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, dlatego psychiatrzy w trosce o kontynuowanie zmian wysłali do Adama Niedzielskiego list z prośbą o zajęcie się palącymi kwestiami dotyczącymi wspierania osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Link, pod którym można posłuchać rozmowy: https://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-przyszlosc-polskiej-psychiatrii/?fbclid=IwAR0yj6EB-jG8nqznCX2JHB7_xkCNC0CIzXaL1720WYzYE0J5WlVVQO3F7i4

Źródło: Radio Dla Ciebie, www.rdc.pl

Archiwum artykułów w mediach