W mediach

Zdrowie psychiczne w czasach epidemii

Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego “Leonardo” włączyła się w ogólnopolską akcję poparcia dla reformy psychiatrii, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Zbierane są podpisy pod petycją do ministra z prośbą o kontynuowanie prac, szczególnie ze względu na pandemię COVID-19.

“Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie!” – to główne hasło kampanii, której patronuje Kongres Zdrowia Psychicznego.

W Polsce milion osób doświadcza depresji, milion osób ma za sobą psychozę, 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Zgodnie ze statystykami co czwarty mieszkaniec Polski doświadczył, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Może być to załamanie wynikające z pracy w dużym stresie, po stracie bliskiej osoby, utracie pracy. Teraz, w zderzeniu sytuacją związaną z COVID-19, rośnie liczba ludzi szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Bardzo ważne jest więc tworzenie przyjaznego i skutecznego systemu leczenia, wspierania w zdrowieniu.

Centra Zdrowia Psychicznego to ośrodki oferujące bez skierowań i bez kolejek indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb realizowane w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Są odpowiedzialne za zapewnienie pomocy mieszkańcom określonego obszaru – powiatu, miasta, dzielnicy. Aktualnie 31 CZP obejmuje działaniem w przybliżeniu 10% dorosłych mieszkańców Polski

Cały tekst: https://krakow.tvp.pl/50405507/zdrowie-psychiczne-w-czasach-epidemii?fbclid=IwAR1KTLLWbYNmDcpfW_ZCKTSI4RrzzGKTck-h6LIK9QtFC36_cP-rVESG5Ms

Źródło: krakow.tvp.pl

Archiwum artykułów w mediach