Własnym głosem

Jak pomagać osobie w kryzysie? Mówi Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia

Jak przejawia się i w jaki sposób możemy rozpoznać kryzys psychiczny członka rodziny? Jak pomagać członkowi rodziny, gdy doświadcza kryzysu psychicznego? Jak we własnym domu budować sieć oparcia społecznego dla bliskiej nam osoby? Na te pytania odpowiada Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia, która pracuje w wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego i w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych na Bielanach.

– Sygnałem alarmowym, że zbliża się, zaczyna czy trwa kryzys, mogą być zmiany w zachowaniu bliskiej osoby. Jeśli była aktywna i towarzyska a zaczyna się wycofywać z tych kontaktów, jeśli to, co lubiła robić, nie sprawia jej już przyjemności – mówi Anna Olearczuk. – Kryzys u dzieci często zaczyna objawiać się niechęcią do chodzenia do szkoły, wagarowaniem, skargami na rozmaite bóle. Objawem kryzysu może być zaniedbanie higieny, nie dbanie o siebie. Znakiem, że coś jest nie tak, bywa także duże pobudzenie. To, że ktoś robi się agresywny, choćby werbalnie. Należy zwracać uwagę na to, czy w wypowiedziach bliskiej nam osoby, której zachowanie nas niepokoi, pojawiają się dziwne treści. Bardzo ważna jest postawa rodziny. To żeby osoba, która przeżywa kryzys psychiczny, była otoczona życzliwością. Żeby członkowie rodziny nie zrzucali na nią odpowiedzialności za to, co się dzieje, żeby byli wspierający. Członkowie rodziny mogą zrobić bardzo dużo, chociażby namawiać osobę, która jest w kryzysie, na wizytę u lekarza, do szukania pomocy. Często nasz bliski, który przeżywa kryzys, bardzo potrzebuje wsparcia rodziny i profesjonalistów. Jak można pomóc? Chociażby towarzysząc w czasie wizyty u lekarza. Dbać o to, żeby nasz bliski się odżywiał, żeby był spokój w domu, żeby było jak najmniej czynników, które mogą pogłębiać kryzys – dodaje Anna Olearczuk.

Asystent zdrowienia to osoba, która ma za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego, opanowała je, przeszła przez kurs i staż w szpitalu przygotowujący do tej roli. Anna Olearczuk szkoli się dodatkowo na kursie podejścia otwartego dialogu. Jego podstawą jest terapeutyczne wsparcie grupy specjalistów okazane osobie z doświadczeniem kryzysu i jej bliskim. Jest członkiem Rady do Spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, należy do zarządu Fundacji eFkropka przeciwdziałającej stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego i do Stowarzyszenia Asystentów Zdrowienia. Działa też w Akademii Liderów Cogito, organizacji skupiającej ludzi z całej Polski, którzy przeszli przez kryzys i teraz pomagają osobom, które w nim trwają i ich bliskim.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=BAchcw7sH5c